Поленът на брезите и габърите е най-силно алергизиращият дървесен полен у нас. По тази причина тяхната поленова концентрация се наблюдава по-внимателно. За щастие на пациентите с брезова алергия според прогнозите на НИМХ към БАН като цяло през април ще има по-ниски температури и повече валежи от обичайното.

 

За първата половина на април прогнозата е за краткотрайно повишаване на температурите през първите няколко дни, последвано от чувствително понижение между 8-ми и 15 април. В този период се очакват и чести дъждове, които не е изключено в местата с по-висока надм. височина да преминават в сняг. Такава метеорологична обстановка би забавила развитието на растенията, а дъждовете допълнително ще отмиват образувалият се прашец.

Очакванията ни са за по-ниски концентрации полен във въздуха в сравнение с други по-топли и сухи години. А това ще доведе до по-редки или по-слаби прояви на поленова алергия при чувствителните хора. В периода до 15 април ще продължат да цъфтят различните видове: ясен, сем.Кипарисови и тис и ще започне цъфтеж при топола, различни видове клен и върби. През този период цъфтят и ранните пролетни цветя – нарцис, лале, зюмбюл. Но техните поленови зърна са големи, и лепкави и не се разпространяват във въздуха. Пациенти с алергия към тези цветя може да се провокират само при пряк контакт с прашеца – работа с цветята или помирисване.

lale

Хора с алергия към прашеца на лалето не бива да навлизат в подобно поле

Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог