Първата половина на месец април премина под знака на цъфтеж при тополите и най-вече ясените. Около средата на месеца започна полинизация при най-важните за България алергизиращи дървесни видове, а именно – сем. Брезови. Основните видове на това семейство за нашата страна са: леска, елша, бреза и габър. В периода 16-24 април само 2% от общия брезов полен се дължи на поленови зърна от леска и елша защото те вече прецъфтяха.

 

analiz_polen_breza

Количества брезов полен през  месец април 2013 г. в София

През втората половина на април поленът от бреза и габър е не само 98% от общия брезов полен, но и почти 54% от общия дървесен полен. Като се вземе предвид, че поленовите зърна на брезата и габъра са най-силно алергизиращите сред дървесните видове, то не е чудно ако пациентите с брезова алергия са се почувствали по-зле.

analiz_polen_april2
Съотношение между дървесен и брезов полен през месец април в София

Рязкото затопляне от 20-ти април заедно с липсата на дъждове доведе до образуване на стабилен фон от брезов полен. Освен брезов полен във въздуха се улавяха сравнително малки количества поленови зърна от много дървесни видове. В София през втората половина на април цъфтяха:

  • различните видове овощни дървета - Сем. Розоцветни
  •  ясените - с тенденция към намаляване на броя поленови зърна защото прецъфтяват
  •  Кипарисови, кленове, тополи – с единични поленови зърна след края на цъфтежа
  •  Дъб, орех, черница – старт в цъфтежа с малки количества поленови зърна

Все още няма наличие на сериозна поленова концентрация от тревисти видове.