Обикновено първата половина на месец май се характеризира с динамична метеорологична обстановка. Според прогнозата на НИМХ при БАН през първите дни на май времето ще остане горещо и сухо, но след 3-ти май се очакват дни с всекидневни дъждове.

Заради прекалено високите температури в края на април се очаква цъфтежа при бреза и габър да приключи в по-кратък срок в сравнение с другите години и дъждовете между 4-ти и 10-ти май да отмият образувания поленов фон във въздуха.

През периода 1 – 15 май дървесните видове с най-активен цъфтеж ще са : орехите, черниците, дъбовете, конските кестени и бук. Ще започнат да цъфтят и някои иглолистни видове като смърч и борове.

 

quercus
клонка от дъб по време на цъфтеж

Топлото и влажно време ще доведе до израстване и старт в полинизацията при най-алергизиращите видове за България - житните треви. Вероятно първият пик в цъфтежа на житните треви ще е около 15-ти май, т.е. след поредицата от празници в първите дни на месеца.

Хората, които знаят, че са алергични към житен полен трябва да познават някои мерки за ограничаване на контакта с прашеца. На първо място да избягват разходките в разцъфтяли полянки; след престой на открито е добре да изплакват с вода лицето, особено очите и носа, косата да се обтрие с влажна кърпа, да се сменят дрехите. Домовете и автомобилите на пациентите е добре да бъдат със затворени прозорци когато времето е сухо, топло и с лек вятър. Препоръчителното време за проветряване и излизане от домовете е по време на или след дъжд. В по-високите планински части цъфтежът започва по-късно.

Началото на май е най-подходящото време да започне окосяване на всички тревни площи в населените места. Това ще доведе до намаляване на количествата житен полен във въздуха.

Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог