Според метеорологичната прогноза през периода 16-31 юни температурите ще са около и над 30°С и с малко на брой дни с променлива облачност и слаби краткотрайни дъждове. Снижаването на въздушната вражност ще доведе до по-високи поленови концентрации. В групата на дървесните видове ще продължат да цъфтят липите защото те са представени от много подвидове с различни периоди на цъфтеж. В момента почвената влага е много висока и очакваното затопляне ще доведе до бързо израстване на различни плевели и на нови житни треви на мястото на окосените. Житният полен ще продължи да е основният алергизиращ причинител. Очаква се сериозен цъфтеж на житните треви и във високите части на планините. Постоянното окосяване на тревните площи в населените места е начин да се поддържат ниски поленовите концентрации. Но в планините житните треви цъфтят на воля и техният лек прашец се носи на големи разстояния. Ето защо за хората с полиноза, причинена от житен полен една разходка в планината може да доведе до влошаване на състоянието.
В групата на плевелните алергизиращи растения някои като живовлекът ще са в края на своя цъфтеж, други ( като копривата ) ще бъдат с интензивен, а за щир, пелин, париетария и лобода се очаква да започнат да цъфтят.
![]() |
Щир ( Amaranthus sp. ) - към този род спадат многовидове, някои от тях декоративни, други се използват за храна, но най-голям брой са плевелни. Както всички плевели, така и тези са непретенциозни към условията на средата и се развиват бързо и в природата и в градовете. Всяко растение носи много съцветия пълни с лек прашец. |
За щирът и за останалите плевели е характерно от средата на юни до края на септември едни видове да прецъфтяват, а да започват да цъфтят други като така да се поддържа постоянен поленов фон. Ето защо е важно да се предприемат регулярни мерки за премахване на плевелите от населените места.
Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог