През юли се наблюдава поредната за годината смяна в цъфтежната група. След края на юни вече няма цъфтящи алергизиращи дървесни и храстови видове. През повечето години и житните треви са в края на полинизационния си период.
Започва цъфтеж на плевелите. Според метеорологичната прогноза времето през първите 15 дни на юли ще е динамично с чести краткотрайни превалявания. В дъждовните дни ще се наблюдава ниско поленово ниво, както през последните дни на юни. Но от друга страна условията ще са прекрасни за развитието на плевелни растения. През юли обикновено в по-сухите години почти няма житен полен. През тази година обаче почвите са добре напоени с влага и повишаването на температурите ще доведе до повторно израстване и цъфтеж. Това налага да се следят тревните площи и да се окосяват своевременно, както и да се следят и унищожават плевелите. За периода от 1-15 юли количествата житен и плевелен полен ще са почти еднакви както през втората половина на юни.
В местата с по-висока надморска височина ще преобладава житният полен и затова алергичните хора трябва да избягват екскурзии в планините. Плевелите, които ще се развиват и цъфтят ще са от родовете: Щир ( Amaranthus sp.), кучешка лобода (Chenopodium sp.), пелин (Artemisia sp.), париетария (Parietaria sp.).
съцветие преди цъфтеж |
Кучешка лобода (Chenopodium sp.) – често срещан плевел както в природата, така и в населените места |
Тези растенията се развиват бързо като образуват големи , гъсти туфи и превземат площите изцяло като се превръщат в източник на голямо количество полен.
Ако подобни места се обработят и растенията се унищожат преди началото на цъфтежа, във въздуха ще има значително по-малко поленови зърна и по-малко проблеми за алергичните пациенти.Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог