Колкото повече се отдалечаваме от пролетта, толкова по-малко дървесен полен се открива във въздуха. След прецъфтявянето на липите във въздуха не се наблюдава алергизиращ дървесен полен. В отделни дни на първата половина на юли се улавяха единични поленови зърна от дървесни видове и затова те представляват само 12% от всички поленови зърна за периода. За сравнение през месец май дървесният полен е бил 79% и 58% през юни.

Значително по-ниски са дневните поленови концентрации житен полен през юли в сравнение с юни. Това се дължи на прецъфтяването на повечето видове. През юли в период на цъфтеж са малко на брой алергизиращи видове: троскот (Cynodon dactylon), тимотейка (Phleum pratense), и царевица (Zea mays). При това за щастие на пациентите те не се срещат масово в населените места и не образуват сериозен поленов фон.

 

analiz_polen_juli1
Сравнение на дневните количества житен полен за юни и първата половина на юли 2013 г. в София

Единствено при поленовите концентрации от останалите тревисти растения се наблюдава увеличение. През периода 55% от отчетените поленови зърна са от тревисти растения, като повечето са от плевелни видове. Времето през тази година е особено благоприятно за развитието на плевелни видове – температурите не са високи и растителността не изсъхва толкова рано, както в други години. Честите дъждове от своя страна поддържат постоянно висока почвена влага и така помагат на повече плевелни растения да израстат и да започнат да цъфтят. Това доведе до значително по-дълъг цъфтежен период при видове като живовлек и коприва и до буен растеж при щир, кучешка лобода и различни видове пелин.