Обикновено след средата на август вече има дъждове и по-прохладни нощи. Това ще поддържа развитието на плевелните видове и в някои места може да доведе до повторно израстване на житни треви. За щастие при житните треви няма опасност да се повтори развитие като през май или юни, а по-скоро ще се развиват отделни екземпляри, които няма да отделят алергологично значими количества полен.
Сериозен цъфтеж ще продължи да има при плевелните видове.Някои видове като живовляк, коприва и париетария са в края на своя цъфтеж и отделят все по-малко поленови зърна и тези видове вече няма да са фактор за алергични реакции. За съжаление по-силно алергизиращите пелин, щир, лободи и коноп ще продължат да поддържат висока въздушна поленова концентрация.
Най-важното през втората половина на август е старта в цъфтежа на амброзията.
Обикновен пелин |
Пелинолистна амброзия |
Амброзията е един сравнително нов за страната плевелен вид. Характерното за тези растения е, че са абсолютно непретенциозни към условията на средата, образуват много семена с почти 100% кълняемост и това им помага да се разпространяват много бързо и да превземат нови територии.
Амброзиите образуват голямо количество прашец с много силни алергизиращи свойства. В САЩ, Русия и повечето страни на Европа този вид е основен поленов алерген. За съжаление борбата с амброзията е много трудна и по тази причина вида се среща на все повече места и в България. Това предполага че се образува постоянен поленов фон над все по-големи райони на страната. Наличието на поленов фон може да доведе до алергизация при хора от региона. Има данни дори за алергизирани към полена на амброзията животни – коне.
Родът Амброзия наброява около 40 вида като в България основно е разпространен един – Ambrosia artemisiifolia. Растенията много приличат на пелин и затова видът се нарича Пелинолистна амброзия. За да не се стига до широко разпространение на този вид е необходимо той да се познава добре и да се води мащабна борба с растенията. Най-добре е те да се изкореняват още преди образуването на съцветия т.е. през август защото най-интензивният цъфтеж при тях е през втората половина на август и септември в зависимост от региона.
Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог