Според метеорологичната прогноза през първата седмица на септември времето ще е променливо – с вятър, захлаждане и кратки дъждове. През втората седмица се очаква сухо, топло и слънчево време. Подобни метеорологични условия ще подпомагат развитието на различни житни треви и плевелни видове, на първо място – амброзията и сем. Щирови. Възможно е да има леко завишаване на въздушната поленова концентрация при житните треви поради вторичен цъфтеж при видове като Dactylis glomerata / Ежова главица/ и Lolium perenne / Райграс/, или продължаващ цъфтеж при късно-летните видове като Cynodon dactylon /Троскот/.
Ежова главица | Райграс | Троскот |
За щастие при вторичен цъфтеж растенията образуват значително по-малки съцветия т.е. отделят много по-малък брой поленови зърна.
Вятърът през първата седмица ще пренася полен от цъфтящите в момента растения, но също така и полен, който е бил утаен на различни места – почва, кора на дървета, покриви на сгради. Очакваните краткотрайни дъждове ще отмиват прашеца от въздуха и ще намаляват въздушната поленова концентрация.
През втората седмица е по-вероятно да се образува постоянен поленов фон, който да доведе до оплаквания при по-чувствителните пациенти. Ще продължи цъфтежа при плевелните видове от втората половина на август /Щирови, Амброзия, Конопови/ като тенденцията е да намалява.
През тази година периодът на максимален плевелен цъфтеж беше през първата половина на август.
Динамика в цъфтежа на тревистите видове през лятото на 2013 г. |
Интересното е, че в по-големите градове в резултат на горещините и сушата през август и под влияние на по-замърсеният градски въздух при конските кестени се наблюдава изсъхване и опадване на листата през август и повторно разлистване и цъфтеж през септември. Като този късен цъфтеж е по-слаб и не води до алергични прояви.
Алергичните проблеми през първата половина на септември ще се дължат основно на продължаващия цъфтеж на амброзията и отчасти на цъфтежа на други плевели като лобода и щир.
Изготвил: Мариела Христова- Савова, биолог