При сенната хрема оплакванията започват най-често след пребиваване на открито в сухи ветровити дни. При целогодишния алергичен ринит, напротив, оплакванията настъпват главно при престой вкъщи, обусловени от целогодишно присъстващи субстанции, като домашен прах, животински секрeти и гъбни спори.
-
Първите симптоми са гъделичкане и сърбеж в носа, придружени от упорито кихане.
-
Впоследствие започва водниста хрема, стига се до напълно запушен нос при оток на носните конхи (раковините, част от вътрешната структура на носа).
-
Често болният страда от мъчителен сърбеж в очите и засилено сълзене, тъй като конюнктивата на очите също е засегната (възможен е и конюнктивит).
-
Понякога се появява парене и сухота в гърлото.
-
Възможни са и оток на гласните връзки с дрезгавост на гласа, покашляне, както и засягане на горните дихателни пътища с пристъпи на кашлица.
-
В екстремни ситуации силният оток на лигавицата на бронхите води до астматични оплаквания със задух.
-
Засегнатите се чувстват много болни и отпаднали, оплакват се от раздразнителност и умора поради нарушения сън.
Алергичната хрема не само значително понижава качеството на живот, а и подготвя пътя за други заболявания. Алергичният ринит се счита за фактор с висок риск за развитие на бронхиална астма - в 45-69% от случаите, като връзката между двете заболявания е доказана в редица клинични наблюдения и епидемиологични проучвания.
-
от случаите на алергичен ринит прогресират до бронхиална астма;
-
от болните с астма имат алергичен ринит;
-
от децата от 1 до 5 години страдат както от бронхиална астма, така и от алергичен ринит;
-
от децата с алергичен ринит прогресират до бронхиална астма.